9 вересня — День Сосниці

0
79

Минулої суботи Сосниця відзначила День селища. Це свято тих, хто тут народився, виріс, або з іншої причини пов’язав з нею свою долю. Найраніший документ, в якому можна знайти згадки про Сосницю, — Іпатіївський літопис. У хроніці 1234 року йдеться про те, як Данило Галицький, допомагаючи Київському Великому князю у війні з Михайлом Чернігівським, звільнив кілька міст, в тому числі і Сосницю. Вочевидь містечко існувало ще задовго до цієї події. Дослідники твердять, що назва селища походить від соснового лісу, який оточує навколишню місцевість. Але є й інша думка. Німецький учений М.Фасмер, який цікавився Сосницею, вважає, наприклад, що топонім Сосниця в давнину означав на Поліссі «дерево з бортю», тобто з найпростішим вуликом, видовбаним з колоди, який навішувався на сосну, або з дуплом у ній, де жили бджоли. Обидві версії, як і деякі інші, пов’язують з сосновими деревами.

Тому у назві Сосниця живе одвічний сосновий дух. Це знайшло своє відображення в Сосницькому гербі, офіційно затвердженому в 1728 році.

Отож святкування розпочалося урочистим відкриттям його скульптурної композиції на Кругу. Біля цього символу зібралися сосничани та гості, керівництво селища, району і запрошені. Селищний голова Андрій Портний привітав присутніх з Днем Сосниці, від щирої душі подякував автору витвору ковальського мистецтва Віталію Онищенку та всім, хто причетний до його встановлення і облагородження навколишньої території. Під оплески загалу керівні особи розв’язали стрічку на стовбурі сосни з ведмедем.

Потім урочистості перенеслися на центральну площу, де зібралося багато як місцевого, так і приїжджого люду, де о пів на 12 годину благочинний Сосницького округу, протоієрей, настоятель Свято-Покровської церкви отець Іоанн та настоятель Свято-Дмитрівської церкви села Чорнотичі отець Ярослав відправили молебень за мир та процвітання України, Чернігівщини і Довженківського краю.

Після цього площею з усіма належними атрибутами на чолі з отаманом, що їхав на баскому коні, промарширували козачата, славні нащадки полковника Якова Скидана та світоча кінематографії Олександра Довженка й інших видатних особистостей, які на увесь світ прославили Сосницю.

Присутні були у захваті від їхніх вмінь і вправності, продемонстрованих в ході виконання «Бойового гопака». Вслід за козачатами на площу з блакитно-жовтими прапорами вийшли учні Сосницької гімназії ім. О.П.Довженка. Кульмінаційним моментом патріотичної композиції гімназистів стало підняття хлопчаками маленької дівчинки в біленькому платті, що тримала над головою зображення земної планети – символічного прагнення її народів жити без війн у спокої і злагоді.

Серед тих, хто завітав 9 вересня до містечка аби розділити радість із сосницькою громадою, заступник голови облдержадміністрації Сергій Сергієнко, перший заступник голови обласної ради Валентин Мельничук, народний депутат України Анатолій Євлахов, депутати обласної ради Дмитро Блауш, Володимир Селянський, Корюківський і Новгород-Сіверський міські голови Ратан Ахмедов, Олег Бондаренко, а також керівництво району та селища і ряд інших почесних гостей.

Звертаючись на правах господаря до присутніх, голова Сосницької селищної ради Андрій Портний побажав всім натхнення на працю, здоров’я, Божої ласки і благодаті та зазначив, що цього річ вперше за всю історію містечка, його іменини проводяться відповідно до европейских традицій не в один день, а протягом тижня. Також він висловив вдячність тим людям, які працюють заради того, щоб сосницька громада розвивалась, квітла і міцніла та розповів про добрі справи і проекти, які вже відбулися і які незабаром втіляться у життя. Серед них вуличне освітлення Сосниці, на черзі село Мале Устя, оновлений чудовий і прекрасний «Круг», який сьогодні вже зустрічав гостей, розпочато роботи по облаштуванню дитячого майданчика зі штучним покриттям в гімназії, відновлюватимуться об’єкти в навчальних закладах, центральній районній лікарні, будинку культури, дитячих садочках та інше.

Найщиріші поздоровлення від голови обласної державної адміністрації Валерія Куліча і від себе особисто сосничанам, ветеранам праці та молоді, яка йде вперед, висловив Сергій Сергієнко. Зважаючи на те, що 9 вересня в Україні відзначався День кіно, а 11- святкуватиметься ще одна знаменна для сосничан дата – 123 річниця від дня народження Олександра Довженка, заступник голови облдержадміністрації подарував літературно-меморіальному музею митця збірку В.В.Провозіна «Українське поетичне кіно».

У свою чергу Валентин Мельничук передав громаді вітальну адресу від голови обласної ради Ігоря Вдовенка, наголосивши, що селищу є чим і ким пишатися, адже Сосниця має славну і багату біографію, сторінки якої торкаються древніх часів Київської Русі, Гетьманської держави, історії легендарного Сосницького полку, безмежної мужності пращурів, дідів і батьків у роки світових і визвольних війн, а нині – героїки дітей і внуків, які відважно захищають рубежі нашої держави на сході України.

– Сосниця для мене завжди була і залишається містом, а не селищем, – наголосив у своїм вітальнім слові Анатолій Євлахов. – Я хочу, щоб сосничани генерували нові ідеї. Буду сприяти їх втіленню. Гроші для цього в Україні є.

Інші виступаючі теж не скупилися на сердечні святкові зичення. Не обійшлося й без подарунків. Дмитро Блауш привіз новенький ноутбук для селищного будинку культури і дав кошти для придбання ікон в капличку, яка зводиться у парку «Слави», Володимир Селянський вручив чотири сертифікати на отримання холодильного обладнання для амбулаторії і лікарні, засновник «Соколиного хутора» Микола Череп подарував очільнику громади ювілейну монету з надією, що вона принесе щастя Сосниці та Україні.

А ось колишній голова Сосницького райвиконкому та райради Ніна Грицай була стурбована іншим — вищі органи влади внесли кіностудію ім. О.П. Довженка до списку об’єктів приватизації, чого не повинно бути.

По закінченню офіційної частини святкування на сосничан та гостей чекала маса задоволень і несподіванок. А саме: концертна програма колективів Сосниці, Городні та Коропа, силове шоу за участю заслуженого майстра спорту, стронгмена, триразового чемпіона світу в команді Олександра Пеканова, одного з найсильніших людей в Україні. Цього разу Олександр продемонстрував свою силу, піднімаючи за допомогою спеціального пристрою автомобіль, 125 кілограмову штангу та 85 кілограмову гирю. А завершив програму буксируванням одинадцятитонного пожежного автомобіля. Глядачам так сподобався виступ чемпіона, що багато з ним фотографувалися, брали автографи. Продемонстрували свою міць і деякі з глядачів, навіть жінки, за що отримали подарунки від майстра спорту.

Порадували гостей свята цікавою виставкою й народні умільці Сосниччини. Територіальні громади, установи та організації району виставили курені, в яких частували всіх охочих традиційними місцевими стравами. Розігрувалася лотерея, головний виграш якої – холодильник. Впродовж дня діяв ярмарок, була сила-силенна товарів та різноманітні атракціони для дітей.

Вечірньої пори святковий настрій мешканцям селища та гостям дарували гурти «HITOFBAND», «S&S», а також виступ колективу «FIRESHOW».

Майже всі святкові події, які відбулися, знімалися з повітр’я квадрокоптером, що теж викликало у присутніх неабияку цікавість. Атмосфера, яка цього дня панувала у Сосниці, гарантувала позитивний заряд емоцій та бадьорий настрій. А враження, отримані від побаченого, ще надовго закарбуються у пам’яті.

Валентина Трейтяченко, Віктор Шевченко
Вісті Сосниччини №37/9909 за 16 вересня 2017 року

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here